Jak si užít dovolenou jako single

13.08.2021
 • AKCNIZENY.COM
 • Jak si užít dovolenou jako single

  Srpen 5, 2021

  Ve své terapeutické praxi se setkávám s tím, že vztahy jsou aktuálně mnohem více vystavené tlaku, procházejí krizemi nebo nejistotou. Tato vnější nestabilita výrazným způsobem přispěla k rychlým a radikálním rozchodům a rozvodům. Mnozí se ocitli v nelehké situaci. Byli opuštěni partnerem nebo sami přehodnotili svůj vztah, najednou zůstali sami. Přišlo vytoužené léto, čas odpočinku, dovolená, kterou jsme plánovali s milovanou osobou, těšili se, jak všemu utečeme, změníme prostředí, prožijeme romantické chvíle s partnerem, zažijeme dovolenou snů ve dvou a najednou se to vše rozplynulo.

  Už jsme vyplakaly všechny slzy do polštáře, opily se s přáteli, rozebraly všechno zprava, zleva, zkusily všechno možné a nemožné, ale nakonec, jsme stejně musely přijmout realitu, že jsme zase samy a svět se točí dál. I když se nenašel nikdo v našem okolí, kdo by mohl nebo chtěl s námi utéct z tohoto nespravedlivého světa, nejdál kam je to možné, uděláme nejlepší rozhodnutí a prostě vyrazíme samy.

  Kde je psáno, že nejlepší dovolenou nemůžu zažít sama? Být single neznamená odepřít si zábavu a radost ze života. Naopak! Čas sama se sebou po těžkém rozchodu na krásném místě mi může pomoci něco pochopit, něčemu porozumět, opustit opakující se vzorce, nastartovat nový život.

  Je to možnost si od všeho odpočinout, přečíst si knížku, poznat nové lidi, vidět místa, které jsem toužila navštívit, protančit celou noc, prospat celý den, užít si čas bez jakéhokoliv omezení. Dopřát si odstup, nechat smutky za sebou, dovolit si užít dobrodružství, dovolenou bez ohledu na druhého, jen takovou, jakou chci já, pouze podle mých představ. Výraz krize je také označení pro příležitost. Je to příležitost zkusit si být sama se sebou, dovolit si být autentická, poznávat sama sebe, kdo jsem, jaké jsou moje sny, touhy, představy o mém životě, které jsem možná upozadila nebo ve vztahu s partnerem ztratila, ale jsou pro mě i nadále důležité.

  Jaké poznání o sobě samé jsem si ze vztahu odnesla? Co již nechci v dalším vztahu opakovat? Jaké kvality má mít můj příští vztah, abych se v něm cítila milovaná, respektovaná, přijímaná? Jak vytvořit vztah, ve kterém bude vzájemná blízkost, otevřenost, inspirace, intimita, podpora, pochopení, aniž bych se musela vzdát své svobody a autenticity? Co mohu udělat proto, aby náš vztah proudil stejným směrem společného naplnění a přitom respektoval a umožňoval jeden druhému zachovat si svou jedinečnou identitu? Najít odpovědi na tyto otázky mi po rozchodu může pomoci psychoterapie, ale můžu se o to také pokusit sama.

  Taková dovolená se může stát pro nás obrovským obohacením, návratem k sobě, odpočinkem pro naše tělo i naši duši, uzavřením starého a nefunkčního vnitřního nastavení k sobě i druhým, obnovením síly, načerpáním energie, otevření se novým začátkům, odvaze ke změnám ve svém životě, hledáním naplnění smyslu svého života.

  Dovolená je od slova dovolit si... Můžu si dovolit být sama sebou a užívat si krásy života!

  Někdy na to však člověk sám nestačí. Pokud přetrvávají pocity smutky delší dobu a cítíte, že si potřebujete s někým promluvit o tom, jak novou etapu života přijmout, může být vítaným pomocníkem třeba online psychoterapie. S odborníkem, který vám uleví se můžete tedy spojit třeba rovnou z pláže a ulevit tak od nepříjemných pocitů.

  O autorce

  Mgr. Pavlína Rasochová je psychoterapeutkou na platformě Hedepy poskytující terapii online. Ve své praxi se zaměřuje především na vztahy, úzkosti a traumata. Důležitá je pro ni autenticita k sobě, blízkým a klientům. Věří v jedinečnost každého klienta, ke kterému je potřeba si nalézt individuální přístup, tak aby společně hledali cestu zpět sám k sobě.
  O Hedepy
  Online terapie Hedepy je platforma, která usnadňuje cestu k psychoterapii pomocí videohovoru. Na platformě je k dispozici přes 65 ověřených psychoterapeutů z ČR. Služba vznikla v srpnu 2020 v době pandemie. Více se dozvíte na: https://hedepy.cz